Yeni sərgi kompleksinin əsasının qoyulması Azərbaycan infrastrukturunun uğurlu inkişafının növbəti nümayişi idi. Reqionunun ən böyük sərgisi olan “Xəzər Neft və Qaz “ layihəsinin fəaliyyətə başlanmasına uyğunlaşdırılmış rəsmi açılış 2010-cu ilin iyunun 1-də baş tutdu.“Baku Expo Center” Sərgi və Konfrans Mərkəzi yüksək beynəlxalq standartlara uyğun layihələşdirilmiş və inşa edilmişdir.
Sərgilərlə yanaşı mərkəzdə konfransların, seminarların, təqdimatların, habelə işgüzar və əyləncə xarakterli müxtəlif tədbirlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.10 hektar ərazidə yerləşən kompleksin işgüzar fəaliyyət ümumi sahəsi 3 hektar təşkil edir. Bunun 20.000 kvadrat metrdən artıq hissəsi ekspozisiya sahəsi təqdim olunur. Mərkəz müxtəlif növlü sərgi keçirmək üçün əla təchiz edilmiş 3 pavilyondan ibarətdir. Əlavə olaraq burada konferens-zalları, iclas otaqları, biznes mərkəzi, fudkort, və digər xidmətlər təqdim olunur.

The laying of the foundation of the new exhibition complex was another demonstration of the successful development of Azerbaijan's infrastructure. The official opening of the "Caspian Oil and Gas" project, the largest exhibition in the region, took place on June 1, 2010. "Baku Expo Center" Exhibition and Conference Center was designed and built according to high international standards.
In addition to exhibitions, conferences, seminars, presentations, as well as various business and entertainment events will be held in the center. More than 20,000 square meters of exhibition space is presented. The center consists of 3 well-equipped pavilions for various types of exhibitions. Additionally, conference halls, meeting rooms, business center, food court, and other services are provided here.