Yanğın təhlükəsizlik sistemlərinin layihələndirilməsi və yenidən təşkili
Yanğın təhlükəsizliyi nədən başlayır? Bu sualın cavabı yalnız birdir: yanğın təhlükəsizliyi mütəxəssislər tərəfindən hazırlanmış savadlı layihədən başlayır. Bu layihə normativ-hüquqi sənədlər əsasında və sifarişçinin maliyyə imkanları və arzuları nəzərə alınmaqla hazırlanır. Lakin bütün hallarda əsas sistemlərin təhlükəsizliyinə və etibarlılığına mütləq şəkildə riayət olunur və bu sistemlərin işinə hər hansı xələl gətirilməsinə yol verilmir. Ən yaxşı effekt isə konstruksiyanın yaradılması mərhələsində yanğın təhlükəsizliyi sistemlərinin layihələşdirilməsi zamanı əldə edilir.
Alovla bağlı təhlükəli vəziyyətin yaranmaması üçün ilkin olaraq layihədə bir sıra tədbirlər nəzərə alınır. Daha sonra, burada, yanğın baş verən zaman hadisə yerində olan insanların həyatlarının təhlükəsiz edilməsi və onların təhlükəli zonanı vaxtında tərk etməsi məsələsi həll edilir. Yanğın təhlükəsizliyi sistemi layihələrinin üçüncü tərkib hissəsi - alov və tüstü ilə effektiv mübarizə tədbirlərinin işlənib hazırlanmasıdır.
Layihələşdirmə zamanı konstruksiyaların oda davamlılığı, insanların təxliyyə (evakuasiya) yolları, yanğın əleyhinə vasitələrin dislokasiya yerləri və həmçinin, əsas yanğın təhlükəsizliyi sistemləri: avtomatik yanğınsöndürmə, yanğın siqnalizasiyası, avtomatik xəbərdarlıq, tüstünün çıxarılması, oddan müdafiə və s. təhlükəsizlik sistemləri nəzərə alınır.
Əgər bina artıq bir neçə onillər boyu istismar olunmuşdursa, deməli onun bütün yanğın təhlükəsizliyi sistemləri köhnəlmişdir. Bu halda belə binadakı sistemlərin yenidən təşkili və modernləşdirilməsi zərurəti yaranır. Əgər bu binanın otaqlarının quruluşunun dəyişdirilməsi və yaxud hansısa əsaslı təmiri baş vermişdirsə, onda təhlükəsizlik sistemlərinin yenidən təşkili məsələsi daha da aktuallaşır.
Obyektin yanğın təhlükəsizliyi sisteminin yenidən təşkili, bu obyektin tədqiq edilməsindən başlayır. Məqsəd isə belə obyekt üçün zəruri olan texniki şərtləri öyrənməkdir. Aparılmış tədqiqatın nəticələrinə görə yanğın təhlükəsizliyi sistemini müasir vasitələrlə gücləndirmək və ya bütün sistemi tamamilə dəyişmək barədə qərar qəbul edilir.
Yanğın təhlükəsizliyi sistemlərinin layihələşdirilməsi sadə məsələ deyildir. Layihələşdirmə çox böyük həcmdə ilkin məlumatın olmasını tələb edir. Bununla bərabər, layihələşdirmə həm də ən məsuliyyətli yanaşma tərzini istəyir. Axı layihənin keyfiyyətindən bütün yanğın əleyhinə kompleks tədbirlərin effektivliyi və ən başlıcası da, insanların həyatı və sağlamlığı asılıdır.

Design and creation of fire safety systems
Where begins fire safety? There is one answer to this question: it begins with the fire safety plan prepared by competent plan prepared by professionals. This plan is prepared in accordance with legal documents and taking into account the financial possibilities and desires of the customer. But in all cases the safety and reliability of key systems are strictly met and any harm to these systems is not allowed. The highest effect is obtained when fire safety systems are designed at the stage of creating the construction.
First of all, in the project are taken into account measures to prevent hazards associated with fire. After that, the question of life safety of the people on the site and of their timely evacuation from the danger zone in case of fire. The third component of the fire safety systems’ design - is the development of measures for effective dealing with fire and smoke.
During the designing fire resistance of constructions, escape routes of people locations of fire-fighting equipment and basic fire safety systems are taken into account: automatic fire extinguishing, fire alarm, automatic warning, smoke removal, fire protection and other security systems.
If the building is in operation for several decades, this means that all of its fire safety systems are outdated. In such cases, it becomes necessary to rebuild and upgrade the systems in such buildings. If you have changed the construction of the rooms in the building or repair is made, the question of security systems’ renewal is becoming more urgent.
Upgrading of fire safety of the object begins with the object’s examination. The aim is to examine technical requirements for such a facility. According to the results of examination a decision on strengthening of fire safety systems by modern means or its complete replacement is made.
Designing of fire safety systems is not an easy task. A very large amount of primary information is required for designing. On a par with this design requires very responsible approach, because the efficiency of the complex fire protection actions, and most importantly, the life and health of people, depends on the quality of design.